Najdôležitejší bude aj tak váš vnútorný pocit zo mňa a z toho čo prinášam. Keď sa to na vás vnútorne usmeje, môže to byť teraz pre vašu cestu niečo podporné. Kedže si, ale chcem uctiť aj tú moju, rozhodol som sa, že sem vypíšem tie najdôležitejšie udalosti, stretnutia a kurzy, ktoré ma výraznejšie ovplyvnili.

1. Pred piatimi rokmi som nastúpil do vlaku meditačnej školy, ktorá pochádza z Dánska. 5 ročné štúdium som celé absolvoval, aby som čo najdetajlnejšie pochopil ako pracujeme so svojím telom, mysľou a emóciami. V októbri sa na Slovensku otvára daľší ročník a ja nastupujem znovu, kedže mi už je jasné, že prehlbovať sa dajú tieto vedomosti a skúsenosti donekonečna. 

2. Mesačný retreat bez mobilu v Indii bol pre mňa dôležitý bod mojej cesty. Na priečelí Hymalájskych hôr som si mohol najlepšie uvedmiť ako detajlne si realitu vytváram já sám. Tým pádom mám aj ja sám silu zmeniť všetko, čo sa mi v živote deje.

3. Veľmi súzniem s múdosťou, ktorú prináša čínska medicína. My sami sme predsa súčasťou prírody a ona nás tak aj vidí. Prepojenia emocií s konkrétnymi vnútornými orgánmi, ročnými obdobiami, ale aj perspektívou vzájomnej pulzácie yinu a jangu mi dalo úžas nad tým akým komplexný vesmírom naše telo je.
Tu sa chcem podakovať Zune Vesan Kozánkovej, ktorá ma previedla základmi aj cyklom všetkých elementov. Veľmi odporúčam jej knihu Tao – cesta ku zdraviu

4. Hýbať sa treba, ale hlavne inteligentne a efektívne. Pohybom sa dá dostať naozaj daľeko, alebo sa aj poriadne zničiť. To, aby bol pre mňa naozaj výživný nie je úplne jednoduché si všimnúť. Najviac ma v tomto ovplyvnili stretnutia so slovákom Martinom Ďurišom či brazílčanom Brunom Cavernom
S Martinom som absolvoval týženný osobný výcvik, ale aj nespočetne veľa individuálnych stretnutí. Bruno zasa vymyslel svoje užasné pohybové dieťa, systém Play-fight, ktoré sa dá hodnoverne prirovnať s meditáciou v pohybe. Na týždňovom retreate v Taliansku zameranom na tekuté telo, sme do detailu rozoberali intímnu pohybovú interakciu v kontaktnom pohybe na zemi, ale aj vo vode. A rôzne dalšie workshopy s ním mi dali úplne iný pohľad na prácu s telom ako som dovtedy poznal.

5. Blesk by ma zaraz trafil do ľavého kolena keby som zabudol spomenúť Mareka Bohunického. Odovzdal mi hlavne šamanský pohľad na čítanie sveta a toho čo sa mi v ňom deje. Prešiel som s ním kurz kraniosakrálnej terapie a nespočetne veľa inidivduálok. Inšpiroval ma sa pozrieť na tému esneciálnych olejov, ktoré sú pre mňa dodnes ako armáda malých pomocníkov. Používam ich denne a rád ich prepájam s čínskou medicínou. Asi najdôležitejšia bola jeho odvaha prejavovať jemnosť a pravdivosť v roli terapeuta. Ďakujem Marek.

Ale viete, aj tak som to už všetko vedel. Len sme si to spolu potrebovali celé pripomenúť… 🙂

 

Ak máš niečo na srdci,
určite mi pošli správu